Viimastel päevadel on palju räägitud Raplamaal Kehtna vallas asuvast Paluküla Hiiemäest. Keskkonnaminiseerium mõistab muret looduse ja pärandkultuuri säilitamise ning kaitse pärast.

Kõnnumaa maastikukaitseala üldpindala on 5713 ha. Kehtna vallale kuuluv maaüksus paikneb 108,9 ha ulatuses Kõnnumaa kaitsealal (sihtotstarbega sotsiaalmaa). Detailplaneeringuga käsitletakse kaitsealast 16,3 ha suurust ala, mis moodustab kogu Paluküla Hiiemäe 108,9 ha suurusest maaüksusest 15% ja kogu Kõnnumaa maastikukaitse ala 5713 ha-st moodustab detailplaneeringu ala 0,32%.

Keskkonnaministeerium on kultuuripärandi hoidmise ja säilitamise poolt. Olemuslikult on hiite puhul tegemist ennekõike mitmetasandilise kultuuriväärtusega. Septembris (17.09.2004) saatsime Kultuuriministeeriumisse oma toetuskirja riikliku hiite programmi algatamiseks. Näeme, et kehtiv Muinsuskaitseseadus annab iseenesest seadusliku aluse hiite kui pühapaikade ja kultuuriväärtuste kaitseks, kuid tuleb tunnistada, et hiite spetsiifikast tulenevalt on nende kaitse siiski puudulik. Maavalla Koda on teinud ettepaneku Eesti algupärase ja omase pärandi väärtustamiseks ja paremaks kaitseks riiklikul tasandil. Oma kirjaga Kultuuriministeeriumisse toetab ka Keskkonnaminiseerium seda algatust.

Kõnealuse paikkonna detailplaneeringule koostatud keskkonnamõjude hindamine on olnud meie arvates põhjalik ning sellesse on kohalike huvigruppidega kohtumiste ja arutelude tulemusel ka muudatusi tehtud. Paluküla Hiiemäe probleemi olemus on eelkõige muinsuskaitseline ja kohalikku elu puudutav.

Keskkonnaminiseerium edastab meile laekunud avaldused vastavatele ametkondadele ehk Kultuuriministeeriumile ja Kehtna Vallavalitsusele. Usume, et nad leiavad asjale nii kohalike elanike jaoks kui ka muinsuskaitseliselt positiivse lahenduse.

Lugupidamisega

Monika Kopti
Keskkonnaministeeriumi pressiesindaja
Tel 626 2993
GSM 521 2602
E-post See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.