Reedel, 17. oktoobril, pidasid Tartu Ülikooli semiootikaüliõpilased dotsent Kalevi Kulli juhtimisel looduse semiootika väljasõiduseminari Rapla maakonna hiitesse. Seminaril osalesid hiiteuurijad Mari-Ann Remmel Eesti Kirjandusmuuseumist ja Ahto Kaasik Maavalla Kojast. Külastati Kalme, Kastna ja Paluküla hiiemäge, Järvehiit Loosalu rabas ning Paka mäge.

 

Seminaril arutati küsimuste üle: mis on hiis, mis seisus on hiied täna, kuidas riik ja ühiskond suhtub hiide, mida teha, et hiiekohad säiliksid ka tulevastele põlvedele, kuidas tutvustada hiisi ja hiitega seonduvat, kuidas rikastada tänapäeva inimeste maailmavaadet ja kultuuri hiiepaikade ja hiiepärimuse kaudu?

 

Tõdeti, et turismi- jm tööstuse arendamisel avaldub põlisrahva ajaloolistele pühapaikadele üha tugevam surve. Sellest annavad tunnistust juba hävitatud pühapaigad ning äriplaanid, mille jaoks pole miski püha.

 

Teel Raplamaale peatuti Adavere lähedal asuval Kalme hiiemäel, mis üldsusele on tuntud kui mandri-Eesti keskpunkt. Tallinn-Tartu maantee ääres asuvale ajaloolisele matuse- ja hiiekohale on püstitatud välikäimla ja turismiviidad ning istutatud võõrpuuliike. Muinsuskaitse all oleva Hiiemäe maanteepoolne serv on lükatud ära ja kraavitatud.

 

Rapla maakonnas, Kehtna vallas asuv Paluküla Hiiemägi kuulub Kõnnumaa maastikukaitseala koosseisu. Hiiemäe kohta on rohkesti rahvapärimust, mis kõneleb pühast mäest, ohvrikivist, pühadest puudest, Tõnni auku ohverdamisest ja jaanitulepaigast. Vaatamata püha mäe ja looduskaitsealuse objekti staatusele on Hiiemäel tehtud ulatuslikke mulla- ja raietöid ning lähiajal on kavas sinna rajada suurejooneline talispordi- ja puhkekeskus.

 

Raikkülas asuv muinsuskaitsealune Paka mägi on tuntud muistse maarahva kärajate ehk nõupidamiskohana. Mäe kohta on teada hiiepärimust ja seal asub ohvrikivi. Hiljuti on kaitsealuse mäe nõlva kaevatud amfiteater.

 

On ka meeldivaid erandeid. Kõnnumaa maastikukaitsealal Loosalu rabas asuv Järvehiis rabab oma suurejoonelise puutumatuse ja rahuga. Kastna hiiemägi on maaomaniku poolt korras hoitav muinsuskaitse all olev hiiemägi. Hiiemägi on ajalooline jaanitulepaik ja ohverdamiskoht ning seal kasvab üheteistkümneharuline püha pärn.

 

Paluküla Hiiemäe Hoiu Seltsing