Loodi fond maailma pühapaikade kaitseks
 
ÜRO keskkonnaprogramm ja mitmed põlisrahvaste ühendused asutasid arengufondi Globaalne Keskkonnavahend. Arengufondi eesmärk on koguda raha pühaks peetavate looduslike paikade kaitse alla võtmiseks. Projekti üks eestvedajaid on Nobeli rahupreemia laureaat, guatemaalalane Rigoberta Menchu.

Menchu kinnitusel aitab pühapaikade kaitse alla võtmine kaitsta ka elurikkust – sageli on põlisrahvaste pühapaigad sattunud suure elurikkuse keskele. Samuti aitab pühapaikade kaitsmine toetada põlisrahvaste eetilisi, intellektuaalseid ja vaimulikke tõekspidamiste süsteeme, mis enamasti rõhutavad vajadust loodusega kooskõlas elada.

Põlisrahvad on aegade jooksul pühaks kuulutanud mägesid, metsi, saari, oaase, järvi, jõgesid ja hiisi. Lisaks kultuurilisele ja vaimulikule tähendusele inimeste jaoks on need kohad kujunenud ka varjupaiguks ohustatud liikidele.

Eksperdid on pilootprojekti jaoks juba välja valinud mitu pühapaika. Nende hulgas on Mehhiko Chihuahua kõrb, mis on sealse rahvapärimuse kohaselt päikese sünnipaik ning koobastik Keenia Kakamega metsas, mida taita ja luhya rahvad pühaks peavad.

UNEP-i ametist lahkuva tegevdirektor Klaus Töpferi sõnul kipuvad pühapaigad sageli moodsale inimtegevusele jalgu jääma ja on seetõttu suures ohus. Pühapaikade kaitsmise projekti toetab suur hulk keskkonnaorganisatsioone ning lisaks UNEP-ile ka teised ÜRO asutused. Ka paljud valitsused on pühapaikade kaitsmisele oma toetust lubanud.

Vastasutatud fondi stardikapital on 1,7 miljonit dollarit.

Arni Alandi, ENS 24/03/2006